Dietetyka Pediatryczna logo Dietetyka Pediatryczna

Zdrowie kształtuje się w dzieciństwie

SOKI w diecie dziecka - najnowsze zalecenia American Academy of Pediatrics

SOKI w diecie dziecka - najnowsze zalecenia American Academy of Pediatrics

Zacznę od tego co to jest SOK- to produkt zawierający w 100% wsad owocowy lub warzywny. Sok może być wyciśnięty bezpośrednio z owoców czy warzyw lub otrzymany z zagęszczonego soku (poprzez odtworzenie proporcji wody i aromatu usuniętego w trakcie procesu zagęszczania) . Napój natomiast to każdy produkt, który oprócz soku z owoców zawiera wodę, składniki słodzące, środki smakowe i czasem wzmacniające. Ostatnim produktem z tej grupy to nektar. Zawiera wsad owocowy i tak w zależności od owocu, ten wsad jest różny. Dla jabłek i pomarańczy wsad to min 50%, 40% dla malin, jeżyn czy truskawek, 30% dla śliwki, żurawiny, wiśni, 25% dla bananów, papai, granatów czy mango. Reszta to woda , cukier i kwasek cytrynowy .

 

My skupimy się na soku, bo chyba nie muszę mówić , że nektar i napoje w diecie dziecka to raczej nie jest dobry kierunek.

 

Głównym składnikiem soku to woda, węglowodany ( sacharoza, fruktoza, glukoza i sorbitol) to kolejne najbardziej powszechne składniki odżywcze w nim zawarte. Dla porównania zawartość węglowodanów w soku to ok od 0,44 kcal/ml do 0,64 kcal/ml, gdy ludzkie mleko i preparaty dla niemowląt to ok 0,28 kcal/ml.

 

Przeciętnie dzieci w wielu 1-4 lat zużywają ok 1000kcal/dzień ( w zależności od wieku ) i powinny spożywać filiżankę owoców. Dzieci, w wieku ok 10-18 lat zużywają ok 2000kcal( w zależności od wieku) i powinny spożywać ok 2 filiżanek owoców dziennie. Powinniśmy zachęcać dzieci do spożywania całych owoców, a połowa porcji owoców może być podana w formie soku. Sok owocowy nie ma takiej samej wartości jak cały owoc. Wadą soku jest to , że nie zawiera błonnika, który występuje w całym owocu. Dodatkowo dużo łatwiej i szybciej "przyswaja" się szklankę soku niż zjada owoc.

 

American Academy od Pediatrics (AAP) zaleca, że mleko ludzkie ( lub mieszanka) jest jedynym odżywczym składnikiem, które jest niezbędne dla rozwoju niemowlęcia do 6 miesiąca życia.Nie są potrzebne dziecku żadne dodatkowe składniki odżywcze. Wprowadzeniem soku do diety niemowlaka ryzykujemy zastąpienie mleka sokiem w diecie(sok jest dość kaloryczny i apetyt dziecka może ulec zmniejszeniu), co może spowodować, że w diecie zabraknie białka, tłuszczów, witamin i minerałów, takich jak żelazo, wapń czy cynk. To wystarczający powód wg AAP , aby całkowicie unikać stosowania soku w diecie niemowląt aż do ukończenie 1 roku życia! Jeśli sok jest wskazany ze względów medycznych u dziecka, należy podawać go w filiżance czy kubeczku, a nie butelce, ponieważ w praktyce często dzieci chodzą z butelką i popijają sok, co sprzyja rozwojowi próchnicy.

 

Po 1 roku życia soki owocowe powinny być stosowane jako część posiłku lub jako przekąskę.

 

WNIOSKI AAP

  • soki nie powinny być wprowadzane do diety niemowląt przed ukończeniem 1 roku życia, chyba że istnieje wskazanie kliniczne.

  • Małe dzieci nie powinny spożywać soku z butelki

  • powinniśmy zachęcać dzieci do spożywania cały owoców

  • dla pokrycia zapotrzebowania dzieci na płyny wystarczające jest mleko matki ( mieszanka) i woda

  • należy unikać spożywania soków niepasteryzowanych u najmłodszych ze względu na ryzyko zarażenia salmonellą, escherischia coli i cryptosporidium

  • należy unikać spożycia soku grejpfrutowego, pomarańczowego a nawet jabłek u dzieci , które biorą leki ( szczególnie antybiotyki) oraz żurawinowego, z granatu , z czarnych jagód u dzieci przyjmujących ibuprofen- wpływają one na metabolizm leku ( CYP3A4, CYP2C9)

 

Źródło

Fruit Juice in Infants, Children, and Adolescents: Current Recommendations

Melvin B. Heyman, Steven A. Abrams, SECTION ON GASTROENTEROLOGY, HEPATOLOGY, AND NUTRITION, COMMITTEE ON NUTRITION

 

O nas


Witamy Was. Tu Ania i Kasia, i to my tworzymy tę stronę. Pasjonuje nas medycyna żywieniowa, głównie żywienie dziecka w zdrowiu i chorobie. Kochamy dzieci i chcemy dla nich jak najlepiej i jak najzdrowiej. Stąd też dzielimy się z wami wiedzą zdobytą podczas studiów z zakresu dietetyki pediatrycznej. Interesuje nas tylko najnowsza i sprawdzona wiedza oparta na faktach. Staramy się być na bieżąco z postępem nauk medycznych, a nasze artykuły piszemy zgodnie z tzw. 'evidence-based medicine'. Skupiamy się na przekazywaniu rzetelnej wiedzy, zdrowych, rozsądnych dietach, zapobiegających alergiom, chorobom autoimmunizacyjnym, onkologicznym, czy tak powszechnym chorobom metabolicznym. Pomagamy rodzicom zrozumieć, jak poprzez prawidłowe odżywianie można zapewnić dzieciom zdrowe dorastanie, zwiększyć odporność, wpłynąć na prawidłowy rozwój intelektualny i fizyczny. Dziecko zasługuje na szczęśliwą przyszłość, którą przede wszystkim daje zdrowie, a MY chcemy wam w tym pomóc. Zostańcie z nam na dłużej. Zapraszamy również do naszej poradni online.

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.