Dietetyka Pediatryczna logo Dietetyka Pediatryczna

Zdrowie kształtuje się w dzieciństwie

Mleko- przyjaciel czy wróg ?

Mleko- przyjaciel czy wróg ?

Gdybym poszła do najbliższej szkoły na zebranie z rodzicami i zapytałabym , co należy podawać dziecku, aby miały zdrowe zęby i mocne kości, to z pewnością na pierwszym miejscu pojawiłoby się mleko, później twarogi, serki, jogurciki...a skończylibyśmy na deserkach ze smokiem na wieczku, oraz innych słodkich kanapkach itp.

Skąd my to wszystko wiemy ? Niestety najczęstszym źródłem wiedzy w tej kwestii jest telewizja. Na najpopularniejszych kanałach dziecięcych, pomiędzy bajkami zawsze znajdzie się jakaś reklama, która uświadamia nas - rodziców, jaką kanapkę należy kupic, jakie żelki czy jaki jogurt, aby dostarczyć naszemu największemu skarbowi witaminy i wapń. Problem w tym, że reklama ma na celu zwiększenie sprzedaży danego produktu - niekoniecznie jej celem jest profilaktyka.

Ale w takim razie czy mleko nie dostarczy nam Wapnia? Owszem, że dostarczy. Jeśli czytasz moje wpisy, to wiesz, że my mleka nie pijemy, ponieważ moje dzieciny są na nie po prostu uczulone i wszystkie produkty zawierające mleko,choćby te w proszku powodują , że na ich skórze pojawia się dręcząca i swędząca wysypka. W mojej praktyce spotykam się z różnymi dziećmi i różnymi rodzicami. Jeśli wiem, że dziecko nie jest w stanie bez produktów mlecznych wraz z dietą przyjąć odpowiedniej dawki wapnia, to nigdy nie zdobyłabym się na odwagę, aby powiedzieć rodzicom, że mleko jest nie zdrowe i proszę go nie pić. Są również dzieci, które chętnie zjedzą mieszankę nasion, jarmuż , mak, kasze, rośliny strączkowe i inne produkty z listy "bogate w wapń " ;)- i w takim przypadku, można zaproponować rodzicom, aby  zamiast szklanki mleka ( lub dodatkowo) wprowadzili właśnie takie produkty do diety dziecka.

Dla przykładu ,aby dostarczyć 1000 mg wapnia z niefortyfikowanych źródeł roślinnych należy łącznie spożyć dziennie:

1 szklankę białej ugotowanej fasoli
2 szklanki gotowanych brokułów
5 suszonych fig
2 szklanki posiekanej surowej kapusty pekińskiej
2 szklanki gotowanego jarmużu
2 pomarańcze
3 łyżki tahini

lub


100 g gotowanej fasolki Jaś
1 szklanka gotowanych brokułów
1.5 szklanki mleka sojowego fortyfikowanego wapniem
1.5 szklanki surowej kapusty pekińskiej
2 łyżki masła sezamowego
 

( źródło Fundacja Wiem Co Jem)

 

Jak widzisz, wcale nie jest łatwo dostarczyć odpowiednią ilość wapnia, nie spożywając produktów pochodzenia zwierzęcego, jednak nie jest to niemożliwe. Przyznam szczerze, że zanim rozpoczęłam studia, bogata w wiedzę z książek ( tych bardzo popularnych ,negujących wręcz wszystko), byłam nastawiona do mleka bardzo negatywnie. Studia na szczęście weryfikują tą wiedzę i stawiają mnie na równe nogi :)

Znajdziemy wiele badań naukowych, które mówią nam o szkodliwości mleka

Choćby takie, że mleko zawiera czynnik insulinopodobny, w związku z tym badania, pokazują, że podawanie mleka dzieciom zbyt wcześnie wywołuje cukrzycę /Gerstein H.C. Cow`s milk exposure and type 1 diabetes mellitus; a critical overview of the clinical literature http://care.diabetesjournals.org/content/17/1/13

Podejrzewa się również mleko, że jest odpowiedzialne za powstawanie chorób autoimmunologicznych Lack of association between duration of breast-feeding or introduction of cow's milk and development of islet autoimmunity. http://diabetes.diabetesjournals.org/content/48/11/2145.short )

 

 Jest również wiele badań, które zalecają spożywnie mleka i negują powyższe badania. Czego byś nie wybrał musisz kierować się logiką ,a nie panującymi trendami. Wycofując dziecku produkty nabiałowe, musisz bardzo dokładnie zaplanować jego/Waszą dietę, tak aby dostarczyć odpowiednią ilość wapnia. Niedobór wapnia prowadzi do odwapnienia organizmu, a w konsekwencji do tężyczki, zniekształcenia kośćca, uszkodzenia zębów oraz do zaburzeń funkcjonowania serca, układu nerwowego i mięśni. U dzieci objawi się nie tylko krzywicą, ale także niedostatecznym wzrostem (Ciborowska w.2014) . Mleko jest poza tym dobrym źródłem aminokwasów egzogennym ( ale nie jedynym).

Czy mleko jest niezbędne do prawidłowego wzrostu? Nie, pod warunkiem , że Twoja dieta będzie zbilansowana

Czy mleko zapobiega osteoporozie? Naukowcy są poróżnieni w tej kwesti bardziej, niż mąż i żona w kwestii wyboru farby do sypialni ;)

Czy mleko powoduje raka? Żadna z organizacji, która zajmuje się tą tematyką na swojej stronie nie podała takich wytycznych- jednak isteją badania , nad kazeiną ( białkiem zawartym w mleku) , które zdają się potwierdzać, że kazeina ma wpływ na rozwój nowotworów ( mój ulubiony Campbell)

Czy mleko jest niezbędne dla mocnych kości? kości potrzebują wapnia- nie mleka.

 

Mam nadzieję,  że po przeczytaniu tego artykułu będziesz w stanie świadomie podjąć decyzję czy pić czy może nie pić mleka. Jakie są konsekwencje kiedy rezygnujemy z produktów mlecznych i co należy robić, aby zapewnić sobie odpowiednią podaż wapnia. Nie daj sobie zamydlić oczu, że jedynie słuszna droga to rezygnacja z mleka- jest wielu ludzi i każdy jest inny i indywidualne podejście jest tu niezbędne.

Jak wspomniałam, my nie pijemy, nasza dieta jest natomiast dobrze zbilansowana w produkty bogate w wapń .

 

Na koniec przytoczę Damiana Parola, jak dla mnie, autorytetu dietetycznego- "Ostatecznie mleko nie jest cudownym lekiem na osteoporozę i ma swoje wady. Roślinne alternatywy są krokiem w dobrą stronę, chociażby dlatego, że mamy pewność, że nie sprzyjają nowotworom i brzydkiej cerze. Jednak używanie pseudonaukowej demagogii tylko szkodzi edukacji społeczeństwa w kwestii korzyści i zagrożeń ze spożywania mleka i jego pochodnych."

 

O nas


Witamy Was. Tu Ania i Kasia, i to my tworzymy tę stronę. Pasjonuje nas medycyna żywieniowa, głównie żywienie dziecka w zdrowiu i chorobie. Kochamy dzieci i chcemy dla nich jak najlepiej i jak najzdrowiej. Stąd też dzielimy się z wami wiedzą zdobytą podczas studiów z zakresu dietetyki pediatrycznej. Interesuje nas tylko najnowsza i sprawdzona wiedza oparta na faktach. Staramy się być na bieżąco z postępem nauk medycznych, a nasze artykuły piszemy zgodnie z tzw. 'evidence-based medicine'. Skupiamy się na przekazywaniu rzetelnej wiedzy, zdrowych, rozsądnych dietach, zapobiegających alergiom, chorobom autoimmunizacyjnym, onkologicznym, czy tak powszechnym chorobom metabolicznym. Pomagamy rodzicom zrozumieć, jak poprzez prawidłowe odżywianie można zapewnić dzieciom zdrowe dorastanie, zwiększyć odporność, wpłynąć na prawidłowy rozwój intelektualny i fizyczny. Dziecko zasługuje na szczęśliwą przyszłość, którą przede wszystkim daje zdrowie, a MY chcemy wam w tym pomóc. Zostańcie z nam na dłużej. Zapraszamy również do naszej poradni online.

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.