Dietetyka Pediatryczna logo Dietetyka Pediatryczna

Zdrowie kształtuje się w dzieciństwie

Alergia na białko mleka krowiego u niemowląt.

Alergia na białko mleka krowiego u niemowląt.

Alergia na białka mleka jest istotnym problemem klinicznym, a przyczyny tego zjawiska nie są do końca wyjaśnione. Jest to zwykle pierwsza alergia, która ujawnia się u niemowlęcia. Objawy tego typu alergii dotyczą przewodu pokarmowego, skóry, układu oddechowego, manifestacja kliniczna może być wielonarządowa również pod postacią anafilaksji.

W przypadku niemowląt karmionych piersią podejrzany pokarm w pierwszej kolejności wyklucza się z diety matki. Są to: mleko i przetwory mleczne oraz inne ukryte źródła białka mleka krowiego (np. czekolada, pieczywo pszenne, żytnie, pasztety, parówki). Wskazana jest także eliminacja wołowiny, cielęciny, soi i jej przetworów.

I ważna informacja o której często się zapomina! Konieczna jest suplementacja preparatami wapnia, witaminą D oraz kwasami DHA w celu uniknięcia niedoborów.

Jeśli do 2 tygodni od zastosowania diety nie obserwuje się poprawy, eliminuje się z diety matki kolejne potencjalne alergeny: orzechy, jaja, pszenicę, skorupiaki.

Przy braku poprawy oraz u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym należy wprowadzić preparat mlekozastępczy, tzw. hydrolizat białka lub w ciężkiej postaci alergii mieszankę elementarną. Jeśli obserwuje się poprawę kliniczną należy powoli wprowadzać produkty mleczne do diety matki.

Obserwuje się także alergię krzyżową między kazeiną, a białkami soi, co wyjaśnia dlaczego zastąpienie mleka krowiego mlekiem sojowym u dzieci często nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Białka, a laktoza.

Leczenie alergia na białka mleka krowiego bez objawów nietolerancji laktozy nie wymaga stosowania preparatów bezlaktozowych, a jedynie preparatów o obniżonej zawartości laktozy. Eliminacja laktozy może wpłynąć niekorzystnie na mikroflorę jelita grubego niemowląt, bowiem laktoza stumuluje wzrost bifidobekterii, obniża pH i hamuje wzrost mikroflory patogennej. Laktoza pomaga także efektywnie wchłaniać wapń.

Jeżeli dziecko rozwija się prawidłowo można po 9-12 m.ż. wykonać próbę prowokacyjną alergenem (łyżeczka jogurtu naturalnego, mleka bezlaktozowego, plasterek żółtego sera) i ocenić jego tolerancję. W przypadku dobrej tolerancji należy stopniowo rozszerzać dietę o przetwory mleczne oraz w dalszej kolejności o mleko, rezygnując z preparatu mlekozastępczego.

Leczenie dziecka z alergią na białka mleka krowiego, zwłaszcza ciężkiej postaci tej alergii wymaga leczenia zespołowego przez pediatrę, gastroenterologa, alergologa i dietetyka.

 

Bibliografia:

  • P. Albrecht (red.): Gastroenterologia dziecięca – poradnik lekarza praktyka. Wydawnictwo Czelej, Lublin 2014.
  • Błażowski, Ryszard Kurzawa. Standardy pediatryczne. Nr 5, tom 14,2017
  • Natalia Ukleja-Sokołowska, Zbigniew Bartuzi. Epidemiologia i naturalny przebieg alergii na białka mleka krowiego; Alergia Astma Immunologia 2015, 20 (1): 05-11
  • A. Krauze. Alergia na białko mleka krowiego – postacie kliniczne. Alergia Astma Immunologia 2015, 20 (1): 12-16

O nas


Witamy Was. Tu Ania i Kasia, i to my tworzymy tę stronę. Pasjonuje nas medycyna żywieniowa, głównie żywienie dziecka w zdrowiu i chorobie. Kochamy dzieci i chcemy dla nich jak najlepiej i jak najzdrowiej. Stąd też dzielimy się z wami wiedzą zdobytą podczas studiów z zakresu dietetyki pediatrycznej. Interesuje nas tylko najnowsza i sprawdzona wiedza oparta na faktach. Staramy się być na bieżąco z postępem nauk medycznych, a nasze artykuły piszemy zgodnie z tzw. 'evidence-based medicine'. Skupiamy się na przekazywaniu rzetelnej wiedzy, zdrowych, rozsądnych dietach, zapobiegających alergiom, chorobom autoimmunizacyjnym, onkologicznym, czy tak powszechnym chorobom metabolicznym. Pomagamy rodzicom zrozumieć, jak poprzez prawidłowe odżywianie można zapewnić dzieciom zdrowe dorastanie, zwiększyć odporność, wpłynąć na prawidłowy rozwój intelektualny i fizyczny. Dziecko zasługuje na szczęśliwą przyszłość, którą przede wszystkim daje zdrowie, a MY chcemy wam w tym pomóc. Zostańcie z nam na dłużej. Zapraszamy również do naszej poradni online.

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.