Dietetyka Pediatryczna logo Dietetyka Pediatryczna

Zdrowie kształtuje się w dzieciństwie

Mleko w diecie małego człowieka

Mleko w diecie małego człowieka

Większość organizacji jest zgodne co do tego, kiedy należy wprowadzić mleko do diety dziecka. Zarówno Amerykańska Akademia Pediatrii, Espghan czy nasze rodzime Towarzystwo Gastroenterologii i Hepatologii dziecięcej mówi jasno, że mleko krowie w diecie dziecka powinno zawitać dopiero po ukończeniu 1 roku życia.

Po ukończeniu roku dzienne zalecane spożycie nie powinno przekraczać 500ml.

Czemu tak jest ? Czy jest to tylko „ widzi mi się” naukowców, czy jest coś na rzeczy ?

Mleko krowie w przeciwieństwie do Mleka kobiecego ma dużo większą zawartość białka, nasyconych kwasów tłuszczowych oraz niektórych składników mineralnych, zawiera mało żelaza, tokoferolu,  kwasu askorbinowego, niacyny oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT, głównie kwasu linolowego). Wynika to  z odmiennej fizjologii i rozwoju pomiędzy niemowlakiem a cielakiem ;)

 

Białka kazeinowe obecne w mleku krowim hamują wchłanianie żelaza niehemowego. Liczne badania wskazują, że spożywanie mleka krowiego w pierwszych miesiącach życia jest żywieniowym czynnikiem rozwoju alergii, nadciśnienia tętniczego, otyłości i cukrzycy.

Dodatkowo wykazano, że wczesne wprowadzanie mleka krowiego może być przyczyną mikrokrwawień z przewodu pokarmowego, może prowadzić do obciążania ustroju białkiem i produktami jego przemiany oraz solami mineralnymi, co w konsekwencji prowadzi do osmotycznego przeciążenia nerek.

 

*W zaleceniach zgodnie powtarzane jest, że mleko krowie może pojawić się przed 1 urodzinami jedynie jako dodatek w praktyce kulinarnej. Nie może on zastąpić posiłku mlecznego ( mleko modyfikowane lub mleko kobiece)

 

Jakie mleko wybrać dla rocznego dziecka?

Bardzo ważne jest, aby nie podawać dziecku surowego mleka. Mleko powinno być poddane pasteryzacji, aby zminimalizować ryzyko zakażenia patogennymi bakteriami mogącymi występować w mleku. Zaleca się mleko o krótkim terminie przydatności, poddane wspomnianej już pasteryzacji lub mikrofiltracji.

Jeżeli w rodzinie nie występuje obciążenie rodzinne hipercholesterolemią i dziecko nie jest otyłe, należy wybierać mleko pełnotłuste.

Wraz z odtłuszczaniem zmniejsza się zawartość lipofilnych witamin. WHO zaleca stosowanie mleka pełnotłustego do ukończenia 2 roku życia, a ESPGHAN do 3 Roku.

 


,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alternatives to standard cow milk: pros and cons Kamil K. Hozyasz, Małgorzata Słowik

When cow's milk can be introduced to the diet of the infant and young children? Klinika Pediatrii, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa. Kierownik Kliniki: dr n. med. Barbara Radomyska

The Introduction of solid foods and the risk of development of allergy

Author links open overlay panelAnetaKrogulska1DominikaLemańczyk1MagdalenaKuśmierek1JerzyBrazowski2

Nutrition of healthy term infants. Recommendations of the Polish Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition Hanna Szajewska1 , Piotr Socha2 , Andrea Horvath1 , Anna Rybak2 , Anna Dobrzańska3

O nas


Witamy Was. Tu Ania i Kasia, i to my tworzymy tę stronę. Pasjonuje nas medycyna żywieniowa, głównie żywienie dziecka w zdrowiu i chorobie. Kochamy dzieci i chcemy dla nich jak najlepiej i jak najzdrowiej. Stąd też dzielimy się z wami wiedzą zdobytą podczas studiów z zakresu dietetyki pediatrycznej. Interesuje nas tylko najnowsza i sprawdzona wiedza oparta na faktach. Staramy się być na bieżąco z postępem nauk medycznych, a nasze artykuły piszemy zgodnie z tzw. 'evidence-based medicine'. Skupiamy się na przekazywaniu rzetelnej wiedzy, zdrowych, rozsądnych dietach, zapobiegających alergiom, chorobom autoimmunizacyjnym, onkologicznym, czy tak powszechnym chorobom metabolicznym. Pomagamy rodzicom zrozumieć, jak poprzez prawidłowe odżywianie można zapewnić dzieciom zdrowe dorastanie, zwiększyć odporność, wpłynąć na prawidłowy rozwój intelektualny i fizyczny. Dziecko zasługuje na szczęśliwą przyszłość, którą przede wszystkim daje zdrowie, a MY chcemy wam w tym pomóc. Zostańcie z nam na dłużej. Zapraszamy również do naszej poradni online.

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.