Dietetyka Pediatryczna logo Dietetyka Pediatryczna

Zdrowie kształtuje się w dzieciństwie

Leczenie Atopowego Zapalenia skóry za pomocą diety niskohistaminowej- badanie naukowe

Leczenie Atopowego Zapalenia skóry za pomocą diety niskohistaminowej- badanie naukowe

Atopowe zapalenie skóry ma wiele czynników wyzwalających.

Ciągle jednak trwa debata, jaki wpływ i w jakim stopniu na AZS wpływa nasza dieta. Najnowsze badania wykazują, że osoby które cierpią na nietolerancje lub alergie pokarmowe mają większe ryzyko zachorowania na AZS ( 1). Pacjenci z alergiami w tym badaniu obserwowani byli przez 14 lat. Dowiedziono, że na im więcej produktów pacjent wykazuje nietolerancję, tym większe ryzyko wystąpienia u nich atopii.

AZS w wielu przypadkach poprzedza alergię pokarmową, ponieważ upośledzona bariera skóry ułatwia alergenom pokarmowym przenikać przez nią.

 W tym badaniu wykazano, że zaburzenie bariery skóry i mutacje filagrynowe ( filagryna jest jednym z kluczowych białek warunkujących prawidłową, barierową funkcję naskórka) w AZS były związane z uczuleniem na alergeny pokarmowe u dzieci. (2)

 

 

 Przyczyna zwiększonego ryzyka AZS wśród młodzieży i dorosłych pacjentów z alergią pokarmową pozostaje niejasna. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że alergia pokarmowa może wywołać późne wystąpienie AZS z powodu uczulenia alergenem pokarmowym w jelicie, a następnie w efekcie może dojść to stanu zapalnego skóry.

Te dwie choroby są ze sobą ściśle związane. 

Alergeny pokarmowe prowokują AZS u 35% pacjentów z tym schorzeniem, co wykazano w podwójnie ślepej próbie kontrolnej z kontrolą placebo. (3)

 

Dziś chciałabym się skupić na żywności o wysokiej zawartości histaminy i jej wpływie na AZS.

Dieta niskohistaminowa może być pomocna u pacjentów, u których występują objawy AZS, a wyniki badań testów alergicznych nie wykazują żadnej reakcji alergicznej.

W celu omówienia diety posłużę się przypadkiem chłopca cierpiącego na AZS i nietolerancję histaminy, który został dokładnie przebadany przez zespół medyków.

Cały proces leczenia został udokumentowany i przedstawiony w formie pracy badawczej.

Zapraszam Was więc do analizy tego przypadku.

 

/Treatment of Atopic Dermatitis with a Low-histamine Diet

Bo Young Chung, M.D., Soo Ick Cho, M.D., In Su Ahn, M.D., Hee Bong Lee, M.D., Hye One Kim, M.D.,Chun Wook Park, M.D.,corresponding author and Cheol Heon Lee, M.D./

 

 

Chłopiec, lat 6 , w wywiadzie rodzice zgłaszają  swędzące, rumieniowate plamy na twarzy i kończynach odkąd skończył trzy miesiące. Symptomy choroby zaostrzały się zdecydowanie w zimie. W wieku pięciu lat dzięki miejscowemu stosowaniu kortykosteroidów choroba przeszła w okres remisji. Jednak pomimo przepisanych leków przeciwhistaminowych, kortykosteroidowych, a nawet immunosupresyjnych (cyklosporynowych), objawy choroby zaczęły się ponownie pogarszać i później wykazywały częste zaostrzenia.

Podczas badań przedmiotowych wszystkie inne parametry ( badania hematologiczne, wątrobowe, nerkowe) były w normie. IgE całkowite wynosiło 157 IU/ ml. Kurz domowy przebadany w klasie MAST jako klasa 2.2  (1,5 IU/ml ). Wszystkie pozostałe pozycje MAST były ujemne.

Historia diety pacjenta pokazała, że rodzice zauważali nasilenie zmian szczególnie po wieprzowinie, dodatkowo dziecko miało w zwyczaju spożywać duże ilości pomarańczy, szpinaku, ryb ( makrela). Miał też zwyczaj spożywania dużych ilości danego produktu za każdym razem, gdy spożywał posiłek.

Zespół zaproponował dziecku i rodzicom zbilansowaną dietę z ograniczeniem produktów zawierających wysoki poziom histaminy.

O histaminie pisałyśmy już dla Was parę razy, możecie na naszej stronie również pobrać bezpłatnego ebooka z informacjami na temat diety niskohistaminowej ( http://www.dietetykapediatryczna.pl/dieta-niskohistaminowa-u-dzieci ) . W celu szybkiego powtórzenia, w skrócie napiszę, że histamina jest aminą biogenną i produktem dekarboksylacji aminokwasu i L-histydyny. Z powodu skażenia mikrobiologicznego, żywność i napoje zawierają czasami różne ilości amin biogennych. Dlatego też produkty długo dojrzewające, fermentujące czy konserwowe mogą zawierać wysoki poziom histaminy.

Nietolerancja histaminy należy do grupy reakcji igE niezależnych stąd też często nazywana jest pseudoalergią.

Jej nietolerancja wynika z braku równowagi pomiędzy nagromadzoną ilością histaminy a zdolnością organizmu do jej degradacji. Podstawowymi enzymami , które biorą udział w metabolizmie histaminy jest diaminooksydaza ( DAO) oraz N-metlotransferaza. Upośledzenie degradacji histaminy bierze się z obniżenia aktywności tych enzymów i wynikającego z tego nadmiaru histaminy. Może ona powodować : zaburzenia żołądkowo- jelitowe, kichanie, wyciek z nosa, bóle głowy, hipotonię, arytmię, pokrzywkę, świąd, zaczerwienienie i astmę.  W przeciwieństwie do alergii pokarmowej, gdzie nie ma znaczenia ilość spożytego pokarmu ( nawet najmniejsze ilości wywołują alergię), w nietolerancji histaminy, łączna ilość histaminy ma kluczowe znaczenie. (4)

W porównaniu z grupą kontrolną pacjenci z ciężką postacią AZS wykazywali wyższe stężenie  histaminy w osoczu w surowicy i zwiększone uwalnianie histaminy w  odpowiedzi na wiele bodźców oraz po prowokacji pokarmowej. Dodatkowo, w porównaniu z grupą kontrolną pacjenci z AZS wykazywali niższą aktywność enzymu DAO.

Pacjenci z AZS i niskim poziomem DAO w surowicy, którzy przez dwa tygodnie stosowali dietę  o niskiej zawartości histaminy, wykazywała zmniejszenie objawów nietolerancji histaminy jak i nasilenia atopowego zapalenia skóry . (5)

 

Zespół medyków przeszkolił rodziców oraz chłopca w zakresie jakiej żywności powinni unikać, a przede wszystkim , aby nie spożywać jej w dużych ilościach na raz. Zalecono również, aby do każdego posiłku dołączyć produkty, który nie zostały zapisane jako zakazane (polecam zajrzeć do bezpłatnego ebooka na naszej stronie na temat diety niskohistaminowej oraz na stronę Studio życia w celu weryfikacji produktów zakazanych w diecie niskohistaminowej).

Po wprowadzeniu zbilansowanej diety, ubogiej w produkty niskohistaminowe  stan chłopca zdecydowanie się poprawił i nie zaobserwowano pogorszenia stanu skóry w okresie powyżej 7 miesięcy od momentu wprowadzenia diety.

 

Wnioski z badania podane już były we wstępie. Według badaczy, warto rozważyć wprowadzenie diety niskohistaminowej u dzieci z AZS, które w testach nie wykazują alergii IgE zależnej, a aktywność enzymu DAO jest zaniżona.

 

Bibliografia

1) Lifetime Increased Risk of Adult Onset Atopic Dermatitis in Adolescent and Adult Patients with Food Allergy

Hsu-Sheng Yu,1,† Hung-Pin Tu,2,3,† Chien-Hui Hong,4,5 and Chih-Hung Lee6,*

Chris Jackson, Academic Editor

2) [Advances and highlights in mechanisms of allergic disease in 2015.Wawrzyniak P,)

3) (The role of food allergy in atopic dermatitis. Greenhawt M) .

4) (Histamine and histamine intolerance. Maintz L, Novak N Am J Clin Nutr. 2007 )

5) ( Evidence for a reduced histamine degradation capacity in a subgroup of patients with atopic eczema. Maintz L, Benfadal S, Allam JP, Hagemann T, Fimmers R, Novak N

J Allergy Clin Immunol. 2006 May)

 

O nas


Witamy Was. Tu Ania i Kasia, i to my tworzymy tę stronę. Pasjonuje nas medycyna żywieniowa, głównie żywienie dziecka w zdrowiu i chorobie. Kochamy dzieci i chcemy dla nich jak najlepiej i jak najzdrowiej. Stąd też dzielimy się z wami wiedzą zdobytą podczas studiów z zakresu dietetyki pediatrycznej. Interesuje nas tylko najnowsza i sprawdzona wiedza oparta na faktach. Staramy się być na bieżąco z postępem nauk medycznych, a nasze artykuły piszemy zgodnie z tzw. 'evidence-based medicine'. Skupiamy się na przekazywaniu rzetelnej wiedzy, zdrowych, rozsądnych dietach, zapobiegających alergiom, chorobom autoimmunizacyjnym, onkologicznym, czy tak powszechnym chorobom metabolicznym. Pomagamy rodzicom zrozumieć, jak poprzez prawidłowe odżywianie można zapewnić dzieciom zdrowe dorastanie, zwiększyć odporność, wpłynąć na prawidłowy rozwój intelektualny i fizyczny. Dziecko zasługuje na szczęśliwą przyszłość, którą przede wszystkim daje zdrowie, a MY chcemy wam w tym pomóc. Zostańcie z nam na dłużej. Zapraszamy również do naszej poradni online.

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.