Dietetyka Pediatryczna logo Dietetyka Pediatryczna

Zdrowie kształtuje się w dzieciństwie

Babka płesznik, „cudowne lekarstwo” na ibs ? Randomizowane badanie przeprowadzone u dzieci z IBS

Babka płesznik, „cudowne lekarstwo” na ibs ? Randomizowane badanie przeprowadzone u dzieci z IBS

Zespół jelita nadwrażliwego ( IBS) jest najczęściej występującym zaburzeniem czynnościowym układu pokarmowego dotykającym do 20% dzieci w wieku szkolnym. Charakteryzuje się bólem brzucha oraz dyskomfortem związanym z wypróżnianiem lub zmianą rytmu wypróżniania lub zmianą konsystencji stolca.

Powszechnie wiadomo, że w krajach wysoko rozwiniętych spada spożycie błonnika. Zarówno frakcja rozpuszczalna błonnika jak i nierozpuszczalna poprawia pasaż jelitowy. Włókno o wysokiej zdolności do zatrzymywania wody, takie jak właśnie babka płesznik, może zmiękczyć twardy stolec, a ten biegunkowy zagęścić.

 

 

Ponieważ nie mamy wielu badań dotyczących błonnika pokarmowego i jego wpływu na IBS u dzieci, grupa badaczy z Teksasu postanowiła przeprowadzić randomizowane badanie ( podwójnie ślepe) na temat skuteczności babki płesznik w leczeniu objawów zespołu nadwrażliwego u dzieci.

Koordynatorzy badania przeprowadzili wizyty domowe, dzieci wypełniły ankiety i kwestionariusze psychologiczne. Otrzymały dzienniczki, w którym miały notować występujące dolegliwości, jak ból czy stolec. Otrzymały również instrukcję na temat stosowania diety.

Dzieci, które zakwalifikowały się do badania, zostały przydzielone losowo do grup, w których otrzymywały placebo lub nasiona babki płesznik przez okres 6 tygodni. W ciągu ostatnich 2 tygodni, ponownie otrzymały dzienniczki, w których miały notować objawy choroby. Na zakończenie badania dzieci przeszły testy wydechowe i pobrano próbki do przeprowadzenia testu na przepuszczalność jelit oraz badanie stolca.

Dzieci w wieku od 7 do 11 lat otrzymywały 6g Babki płesznik dziennie, dzieci od 12 do 18 lat- 12 g. Włóknem placebo była maltodekstryna, która miała podobny wygląd do babki płesznik.

Wyniki pokazały, że u dzieci z grupy leczonej nasionami babką płesznik znacząco spadła ilość i nasilenie epizodów bólu brzucha oraz ilości stolców, które były prawidłowe w ciągu ostatnich 2 tygodni leczenia, w porównaniu z okresem wyjściowym.

Z czym podawać babkę płesznik?

Nadaje się ona idealnie jako dodatek do jogurtów, koktajlów, płatków śniadaniowych, granoli, do posypania kanapki, do twarożków, kisieli, budyniów :) 

 

O nas


Witamy Was. Tu Ania i Kasia, i to my tworzymy tę stronę. Pasjonuje nas medycyna żywieniowa, głównie żywienie dziecka w zdrowiu i chorobie. Kochamy dzieci i chcemy dla nich jak najlepiej i jak najzdrowiej. Stąd też dzielimy się z wami wiedzą zdobytą podczas studiów z zakresu dietetyki pediatrycznej. Interesuje nas tylko najnowsza i sprawdzona wiedza oparta na faktach. Staramy się być na bieżąco z postępem nauk medycznych, a nasze artykuły piszemy zgodnie z tzw. 'evidence-based medicine'. Skupiamy się na przekazywaniu rzetelnej wiedzy, zdrowych, rozsądnych dietach, zapobiegających alergiom, chorobom autoimmunizacyjnym, onkologicznym, czy tak powszechnym chorobom metabolicznym. Pomagamy rodzicom zrozumieć, jak poprzez prawidłowe odżywianie można zapewnić dzieciom zdrowe dorastanie, zwiększyć odporność, wpłynąć na prawidłowy rozwój intelektualny i fizyczny. Dziecko zasługuje na szczęśliwą przyszłość, którą przede wszystkim daje zdrowie, a MY chcemy wam w tym pomóc. Zostańcie z nam na dłużej. Zapraszamy również do naszej poradni online.

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.